Samovolný únik moči (Močová inkontinence)
Močová inkontinence je porucha funkce močového měchýře nebo svěrače močového měchýře provázená samovolným únikem moči. Jedná se o relativně častý a velmi obtěžující stav. Močová inkontinence se může projevit např. náhlými úniky moči během kašle, smíchu, pohybu apod., nebo jako naléhavou potřebu močení, která je tak silná, že není možné včas dojít na toaletu.
Léčba
Lehká stresová inkontinence se dá řešit speciálním cvičením zaměřeným na posilování svalů pánevního dna. Při rehabilitaci se nejedná pouze o nácvik stahu svalů pánevního dna; cílem je cvičením připravit celkové podmínky pro jejich dobré fungování. Efekt se dostaví až po několika měsících pravidelného a správného cvičení.
Těžší formy stresové inkontinence se řeší operativně, s eventuálním použitím TVT pásky, která podpoří močovou trubici a zajistí správnou funkci svěrače.
Urgentní inkontinence se dá léčit léky (parasympatolytiky). Jejich úkolem je uvolnění stěny močového měchýře, snížení frekvence močení a výskytu urgencí. Neměly by se používat bez změření tlaku v močovém měchýři (cystometrie).