Močové kameny (Urolitiáza)
Ke vzniku kamenů v močových cestách dochází tehdy, když látky, které by měly být za normálních okolností v moči rozpustné, rozpuštěny nejsou. Vzniklé mikrokrystaly spolu vytvoří močový kámen. Moč za normálních okolností obsahuje látky, které vzniku krystalů brání. Pokud je těchto látek v moči málo nebo pokud je vysoká koncentrace krystalotvorných látek (např. vápník, šťavelany-oxaláty), může dojít k tvorbě močových kamenů.
Příznaky
Nejtypičtějším a nejbolestivějším příznakem je ledvinová kolika. Je to intenzivní bolest v boku s vyzařováním do třísla, někdy přerušovaná, často doprovázená nevolností a zvracením. Pokud se dostane kámen do oblasti spojení močovodu s močovým měchýřem, může dojít k blokádě odtoku moči a je-li postižení oboustranné, může dojít i k akutnímu selhání ledvin.
Léčba
Jako akutní pomoc při ledvinové kolice se používají léky, které pomáhají uvolnit napětí hladkého svalstva močových cest, a tak zmírní nejen bolest, ale často pomohou ke spontánnímu odchodu kamene.
Většinu močových kamenů lze ošetřit zvýšeným příjmem tekutin, dietními opatřeními a léky. 90 % kamenů odejde během tří až šesti týdnů přirozenou cestou. Je důležité vymočený kámen zachytit, aby bylo možné provést jeho chemický rozbor. Některé typy kamenů (např. urátové, cystinové) lze rozpustit. Kameny, které způsobují infekci v močových cestách nebo blokádu odtoku moči, je třeba odstranit. K dispozici je několik metod.
Klasické operační řešení je nutné v méně než 5 % případů. Zcela výjimečně urolog rozhodne o odstranění celé ledviny. Bývá to v případech, kdy funkce ledviny je výrazně poškozena nebo je zdrojem závažné infekce.
Mnohé kameny je možné odstranit nebo alespoň zmenšit endoskopicky. Speciální nástroje se zavádí přes močovou rouru a močový měchýř do močovodů, kde je možné kámen drtit na menší části, které poté odejdou přirozenou cestou, nebo se stáhnou.