Urologie UH.Hradiště - Tvorba spermatu

Tvorba spermatu

Spermie jsou mužské pohlavní buňky, které se tvoří a skladují ve varlatech. Díky meiotickému dělení buněčného jádra má každá pohlavní buňka pouze jednu sadu chromozomů.

Spermie jsou zralé mužské pohlavní buňky, které jsou nezbytné pro oplodnění. Spermie se tvoří ve varlatech, která mají velikost vlašského ořechu a jsou uložena v šourku. Šourek je váček zavěšený pod penisem. Je v něm asi o dva stupně nižší teplota, než je tělesná teplota, čímž je zajištěna optimální teplota potřebná k tvorbě spermií.
Aby byla teplota zachovávána, může se šourek přitáhnout blíže k tělu, je-li okolní teplota nižší, a klesnout níže, když se okolni teplota zvýší.

Ilustrace kravního zásobení varlat

Pohlavní orgány
Varlata jsou hlavním výrobcem testosteronu (mužského pohlavního hormonu). Tyto specializované orgány obsahují každý přibližně 1000 semenotvorných kanálků, které jsou odpovědné za tvorbu a skladování spermií. V těchto kanálcích se nacházejí malé kmenové buňky, spermatogonie.
V období puberty se spermatogonie začínají dělit a konečným výsledkem tohoto dělení jsou spermie.
Se spermatogoniemi se střídají mnohem větší Sertoliho buňky, které zjišťuji správné prostředí pro vývoj spermií.

Spermatogeneze
Spermatogeneze (vývoj spermií) je složitý proces, který zahrnuje nepřetržitou proliferaci spermatogonií, ze kterých se tvoří primární spermatocyty. Tyto buňky mají plný počet chromozomů, jako mají ostatní buňky v těle.

Meióza
Primární spermatocyty pak prodělávají specializované dělení známé jako meióza, při kterém se dvakrát rozdělí a vytvoří se buňky s náhodnou poloviční (haploidni) sadou chromozomů. Tyto buňky se nazývají spermatidy a vznikají z nich zralé pohyblivé spermie.

<- zpět na hlavní stránku