Varlata, šourek a nadvarle
Varlata, která jsou zavěšena v šourku, jsou místem, kde dochází ke tvorbě spermií. V šourku se také nacházejí dvě nadvarlata dlouhé, stočené trubice, kterými prochází chámovod.
Párová varlata jsou tuhé, pohyblivé, oválné struktury, dlouhé asi čtyři centimetry a široké 2,5 centimetru. Varlata jsou uložena v šourku, což je kožní váček odvozený z přední břišní stěny, a na horní straně jsou zavěšena na semenný provazec.
Kontrola teploty
Normální spermie se mohou tvořit pouze při teplotě o tři stupně nižší, než je tělesná teplota. Svalová vlákna v chámovodu a stěny šourku pomáhají udržovat teplotu v šourku tím, že v případě chladu zvedají varlata směrem nahoru a uvolňují je dolů při zvýšení okolní teploty.
Nadvarle
Každé nadvarle je tuhá struktura, která leží v těsné blízkosti horního pólu varlete a probíhá dolů po jeho zadní hraně. Nadvarle tvoří výrazně stočená trubice, která po rozvinutí může měřit až šest metrů, a jsou do něj vypuzovány spermie, které se vytvoří ve varleti. Od ocasu nadvarlete vybíhá chámovod, který transportuje spermie semenným provazcem nahoru do pánevní dutiny, kde jejich cesta pokračuje.
Stěny šourku
Stěny šourku mají mnoho vrstev, což logicky vyplývá z jeho původu coby kožního váčku vícevrstevné přední břišní stěny.
Vrstvy šourku
-kůže, která je tenká, vrásčitá a pigmentovaná
-svalový obal, což je vrstva pojivové tkáně s vlákny hladké svaloviny
-tři vrstvy povázky odvozené ze tří svalových vrstev břišní stěny s dalšími vlákny zdvihače varlete
-varletnice, což je uzavřený vak z tenké serózní membrány, jako je pobřišnice, obsahující malé množství tekutiny, která usnadňuje pohyb varlete proti okolním strukturám. Na rozdíl od břišní stěny není v obalech varlete tuk, což je udržuje v chladu.